Kitaplarda “Önsöz Nedir ve nasıl yazılır”

Kitap okurken muhtemelen dikkatimizi çekmiştir ve çoğu defa da okumadan geçmişizdir önsöz denilen yerleri. Bazı arkadaşlar önsöz nedir ve önsöz nasıl yazılır diye merak edebilir düşüncesi ile ben de önsöz nedir sorusuna cevap vermek istedim. Değerli arkadaşlar kısaca önsöz nedir ve önsöz nasıl yazılır diye söyleyecek olursam şunları söyleyebilirim.

Önsöz nedir

Önsöz, bir eserin neden ve hangi amaçlarla yazıldığını belirtmek adına eserin başına eklenen yazıdır. Önsözü illa ki kitabın yazarı yazmak zorunda değildir. Başkaları da her hangi bir esere önsöz yazabilir.  Bu bölümde yazar kitabın özetini verebilir veya yazılış amacını açıklar.

Önceleri, “sebeb-i telif-i kitab” (Kitabın yazılış nedeni) sözü önsöz yerine kullanılırdı. Tanzimat fermanından sonra edebiyatçılar, mukaddime başlığı altında icra ettikleri önsözlerde sanat anlayışlarını gösteren açıklamalar yaptı. Zaten mukaddime demek de giriş anlamına gelmektedir.

Önsöz nasıl yazılır

Misal verecek olursak bir çok kitabın ilk sayfalarına bakmak yeterlidir. Önsöz nasıl yazılır sorusuna cevap ise önsöz yazılacak kitabı okuyup önemli noktaların altını çizip, o noktaları önsöz de kullanmakla mümkün olacaktır. Tabii buraya kendi düşüncelerinizi de katabilirsiniz. Bunun insiyatifi abartılı olmayacak şekilde önsözü yazacak kişiye aittir.

Metincan, küçülürken büyüyen dünyada yolunu kaybetmiş fakat "aramakla bulunmaz, bulanlar hep arayanlardır" düsturunu benimsemiş nacizane bir kuldur...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir